KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11086124
*
nr 1108 6124
Hilding Bossler
(1899-1994), Sverige
Gouache, Hilding Bossler (1899-1994), Fiskeläge, 31x44
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 maj 2017
kl 20:52:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/5 21:03:06
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Hilding Bossler
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.
Läs mer om Hilding Bossler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn hilding bossler marin motiv med vatten sverige täckfärg vatten vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:57
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:25
-
6051 Blyerts
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Replik". Signe..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:56
*
Hilding Bossler
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.
Läs mer om Hilding Bossler
nr 1108 6124
Hilding Bossler
(1899-1994), Sverige
Gouache, Hilding Bossler (1899-1994), Fiskeläge, 31x44
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 maj 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/5 21:03:06 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Hilding Bossler
Hilding Bossler, svensk bildkonstnär född 1899, död 1994.Läs mer om Hilding Bossler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn hilding bossler marin motiv med vatten sverige täckfärg vatten vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:57
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:25 -
6051 Blyerts
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Replik". Signe..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:56